Spoločne sme naozaj silní
Máme za sebou neľahký rok 2015. A nielen v slovenskom zdravotníctve.
Mnohí z nás s neskrývanými obavami sledovali vývoj utečeneckej krízy, ktorá prekvapila nepripravenú Európu, prírodné katastrofy zapríčinené zmenou klímy, hrozbu šírenia sa kedysi takmer zabudnutých infekčných chorôb v Európe, tendenciu k znižovaniu preočkovanosti obyvateľstva na Slovensku, kontinuálny nárast počtu pacientov s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami … Ak sme si snáď spočiatku mysleli, že všeobecných lekárov sa niektoré z týchto problémov netýkajú, opak je pravdou. Primárny kontakt je ako medicínsky a sociálny nárazník práve v takýchto situáciách zásadný a absolútne nenahraditeľný. Viac ako kedykoľvek v minulosti tak narastá potreba vedomostne aj finančne podporiť lekárov a sestry, ktorí majú na pleciach starostlivosť o pacientov v prvej línii.
Ak štát urýchlene nepochopí trvalú a teraz už absolútne nevyhnutnú zmenu postoja k všeobecnému lekárstvu predovšetkým na vidieku, reálne ohrozuje nielen kontinuálnosť dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti svojich občanov, ale aj verejné zdravie. Všeobecné lekárstvo ako žiadna iná špecializácia spája v sebe prácu a informácie takmer zo všetkých odborov medicíny – vykonávame prevenciu vrátane očkovania, diagnostiku a terapiu v ambulancii aj v teréne, venujeme sa ochrane zdravia pri práci, ale aj návštevnej službe či sociálnej práci. Často pracujeme v mimoriadne zložitých podmienkach bez prístupu k ďalším konziliárnym a pomocným vyšetreniam. Napriek tomu sme ešte stále vnímaní odbornou aj laickou verejnosťou so značným dešpektom. Každému, kto pochybuje o extrémnej náročnosti našej práce, vždy odporúčam, aby si to s nami v ambulancii na týždeň vymenil …
Na druhej strane môžeme byť právom hrdí na to, čo sa nám spoločne podarilo dosiahnuť a čo skutočne nemá za posledné roky v histórii všeobecného lekárstva na Slovensku obdobu. Treba vyzdvihnúť legislatívne uznanie všeobecného lekárstva, čo nám umožnilo formálne iniciovať a uskutočniť ďalšie potrebné kroky a reálne odvrátiť likvidáciu odboru. Veľmi významné a zásadné je aj postupné rozširovanie výkonov, ktoré sú zdravotnými poisťovňami hradené nad rámec kapitácie. Urobili sme prvý krok k tomu, aby sme mali možnosť dispenzarizovať pacientov s vybranými ochoreniami – po zmene zákona už môže nasledovať zmena vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá nám to umožní. Výrazne sa zvýšili finančné úhrady zdravotných poisťovní za vykonávanie kompletných periodických preventívnych prehliadok dospelých vrátane EKG a skríningu karcinómu hrubého čreva. Ak im všeobecní lekári venujú čas a pozornosť, významne pozitívne ovplyvňujú finančný príjem svojich ambulancií. Mimoriadne vysoko si cením fakt, že sme konečne vybojovali možnosť vykonávať predoperačné vyšetrenia aj komplexný manažment pacientov s artériovou hypertenziou, ktorí tvoria významný podiel návštevníkov našich ambulancií. Nielenže sú tieto výkony hradené nad rámec kapitačnej platby, ale pre tých všeobecných lekárov, ktorí ich naozaj robia, súčasne prinášajú návrat stratenej medicínskej prestíže. Osobitne si vážim skutočnosť, že v rámci rezidentského programu sme mali možnosť zásadne ovplyvniť zmenu nového dizajnu vzdelávania našich budúcich nástupcov. V súčasnosti máme v programe už prvých 200 mladých lekárov. Je potešiteľné, že vidia v našom odbore perspektívu a rozhodli sa mu venovať počas svojho profesionálneho života. Nové nastavenie odboru je teda zjavne zaujímavé aj pre mladú generáciu. Robíme všetko, čo je potrebné na to, aby sme pre komunitu a štát poskytovali kvalitnú zdravotnú starostlivosť. A naopak – je povinnosťou štátu voči svojim občanom zabezpečiť jej dostupnosť a udržateľnosť. Ak sa tak nestane, primárna zdravotná starostlivosť o pacientov hlavne na vidieku reálne skolabuje. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) bude v roku 2016 naďalej pracovať aj na tom, aby sa zmenil náhľad štátu aj zdravotných poisťovní na našu úlohu a postavenie v starostlivosti o stále narastajúci počet geriatrických, imobilných a polymorbídnych pacientov. Nielen legislatívne, ale aj finančne. V minulých dňoch uzrelo svetlo sveta nové Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR na diagnostiku a liečbu dyslipidémií, na tvorbe ktorého sa členovia výboru SVLS významne podieľali. Naším zámerom je v roku 2016 uviesť jeho realizáciu do praxe tak, aby splnilo svoj medicínsky účel a do našich ambulancií prinieslo správny manažment pacienta aj primeranú finančnú platbu za prácu lekára a sestry.
Je to iba začiatok našej spoločnej cesty v rámci SVLS – veľmi ťažko vybojovaný, ale s jednoznačne pozitívnymi výsledkami. Ďalšou urgentnou úlohou, ktorá čaká na riešenie, je LSPP. V aktuálnej podobe je anachronizmom, ktorý je neefektívny, predražený a bezbreho zneužívaný. Jeho súčasné fungovanie je navyše v rozpore nielen so Zákonníkom práce a Obchodným zákonníkom, ale ohrozuje zdravie nás samotných aj našich pacientov. Je zjavné, že problémy všeobecných lekárov zaujímajú iba všeobecných lekárov. Desaťročie sme žiadali pomoc od stavovských aj zamestnávateľských organizácií. Zbytočne. Z predloženej bilancie nami dosiahnutých výsledkov však vyplýva, že si vieme poradiť bez toho, aby sme museli so sebou niesť iné segmenty poskytovateľov. My vieme, čo potrebujeme a my vieme, akými efektívnymi krokmi to dosiahnuť. K riešeniu fungovania LSPP pristúpime rovnakým spôsobom.
Je súčasne potrebné pokračovať v nastavenom trende nášho vzdelávania prostredníctvom akcií, ktoré sa zameriavajú na to, čo nás zaujíma a čo skutočne vieme využiť vo vlastnej praxi – Kongres SVLS, Lekárska izba SVLS, Time for Residents, Akadémie so zameraním na konkrétne témy, odborné články, regionálne stretnutia… Iba vzdelaný a rozhľadený všeobecný lekár dokáže vykonávať správne svoju odbornú prácu a následne žiadať za ňu primeranú finančnú odmenu. Je toho dosť, čo nás čaká a spoločne to dokážeme. Tak, ako doteraz.
Milí kolegovia, dovoľte mi poďakovať sa Vám za prácu a podporu nového smerovania nášho odboru v roku 2015. Ďakujem tiež všetkým, ktorí si našli čas a dostatok síl, aby prispeli do našich knižných publikácií a časopisu, ktoré sú určené pre všeobecných lekárov. Máme medzi sebou mnoho talentovaných, múdrych a pracovitých kolegov, ktorí neľutujú námahu, aby pomáhali ostatným. Osobitne ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na príprave a realizácii kongresu SVLS, Akadémií aj regionálnych seminárov SVLS. Výrazne nimi zvyšujeme kvalitu nášho vzdelávania, aj vďaka tomu sú tieto podujatia mimoriadne úspešné.
Všetci denne pracujeme vo vlastných ambulanciách a súčasne máme povinnosti voči svojim blízkym. Čas, ktorý venujeme našej spoločnej práci a vzdelávaniu, je preto takpovediac „vytrhnutý“ z balíčka, ktorý by sme inak venovali oddychu, našim priateľom a príbuzným. O to viac si vážim, že vkladáte svoj um, skúsenosti a schopnosti do spoločného diela.
Rok 2016 bude pre všeobecné lekárstvo mimoriadne dôležitý – pre lekárov, sestry aj našich pacientov. Želajme si, aby sme v ňom mali dostatok energie a aby nám priniesol veľa úspechov a ešte viac vzájomnej súdržnosti.
Spoločne sme naozaj silní.
Pozn. red.: Autorka je prezidentkou Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska