MUDr. Mária Francová – Poprad

Nastal čas na motivačnú úhradu preventívnych prehliadok

Prevencia je jednou zo základných činností všeobecného lekára pre dospelých (VLD). Je všeobecne známe, že v priemere len 20 % pacientov absolvuje preventívnu prehliadku u VLD, 50 % u gynekológa, 70 % u všeobecného lekára pre deti a dorast (VLDD).

Ak má lekár v kapitácii viac ako 2000 pacientov, po vykonaní kuratívy mu na preventívnu činnosť zostáva len málo času. Lekárov motivuje viac snaha o zvýšenie počtu kapitovaných pacientov, nie platba za výkon, keďže základom príjmu VLD je kapitačná platba. Kvôli finančnej udržateľnosti prevádzky ambulancie pri nízkych kapitačných platbách je však VLD nútený kapitovať čo najviac pacientov. A tak sa začarovaný kruh uzatvára: veľká návštevnosť ambulancií hlavne staršími pacientmi, sociálne motivovaná zdravotná starostlivosť na ambulanciách VLD a množstvo administratívy sú dôvodom, prečo lekárovi nezostáva dostatok času na efektívnu prevenciu.

Ako to zmeniť?

VLD je potrebné cielene motivovať k preventívnym prehliadkam hlavne týmito postupne uplatňovanými krokmi:

a/ Zvýšiť povedomie pacientov i lekárov o potrebe absolvovať, resp. vykonať preventívnu prehliadku a tým prispieť k zníženiu chorobnosti pacientov a odhaleniu včasných štádií civilizačných chorôb. Ich počet sa na Slovensku každoročne zvyšuje a klesá vek postihnutých na kardiovaskulárne a nádorové ochorenia. Je dokázané, že prevencia a udržanie práceschopnosti obyvateľstva sú lacnejšie než liečba a dlhodobá práceneschopnosť.

b/ Podľa môjho názoru by sa mal zaviesť tento postup: Upraviť platbu za prevenciu podľa percenta vykonaných prevencií v predchádzajúcom troj-, ev. 6-mesačnom období (obdoba koeficientov v Dôvere). Dnes je platba za preventívnu prehliadku 0,038 eura/bod a priemerne je vykonaných u VLD len 20 % možných prevencií. V prípade, že by ich bolo viac ako 30 %, úhrada by bola 0,045 eura/bod, resp. pri viac ako 40% – 0,050 eura/bod. Pri zvýšení preventívneho bodu v ostatných odboroch by bolo treba motivačnú platbu adekvátne upraviť.

c/ Dosiahnuť postupné znižovane počtu kapitovaných poistencov u lekára. Veľký počet pacientov znamená nutnosť vykonať viac prevencií k dosiahnutiu vyšších úhrad. Ak lekár kapituje viac ako 2000 pacientov, nemôže každému z nich venovať dostatok času a musí redukovať aj iné činnosti (vykonávanie EKG, CRP, starostlivosť o hypertonikov). Nižším počtom kapitantov by umožnil kvalitnejšiu a plnohodnotnejšiu starostlivosť bez časového i psychického stresu lekára.

d/ Zvýšiť počet bodov za vykonanú preventívnu prehliadku u VLD na  400 bodov za prehliadku. Vychádzam z medzinárodne doporučených zmien rozsahu prevencie u VLD: nutná je podrobnejšia anamnéza, vyšetrenia, odbery a odporúčania k ďalšej účelnej diagnostike, prípadne liečbe, edukácia pacienta k odstráneniu rizikových faktorov so zápisom do zdravotnej dokumentácie, poučenie pri vykonaní EKG a OK testu. Potrebná je motivácia pacienta k absolvovaniu ostatných preventívnych vyšetrení – u žien gynekologického, mamografického skríningu a u mužov urologického a PSA vyšetrenia.

Disproporcie medzi VLD a VLDD

U VLDD, na rozdiel od VLD sa vykonávajú preventívne vyšetrenia len v 11. a 17. roku života, preventívna prehliadka má hodnotu 350 bodov do 6 mesiacov života, od 6 mesiacov 370 bodov a od 6 do 19 rokov 390 bodov – so zvyšujúcim sa vekom pacienta a znižujúcou sa náročnosťou práce lekára (lepšia komunikácia s pacientom) sa zvyšuje počet bodov. Spolu je u VLDD hradených 18 preventívnych prehliadok. Môžu teda dobre prosperovať z prevencie a očkovaní, nemusia kapitovať veľký počet poistencov.

Naopak, u dospelých pacientov vekom stúpa náročnosť komplexného vyšetrenia – viac prekonaných ochorení, lekár sa musí sústrediť na viaceré detaily anamnézy i vyšetrenia, ktoré sú často signálom začiatku vážnych ochorení. Raz za dva roky nie je efektívne sledovať a porovnávať zdravotný stav pacienta. Preto je nevyhnutné k úhrade preventívnej prehliadky u VLD priradiť k navrhovaným 400 bodom aj výkon 15b za 120 bodov – zhodnotenie laboratórnych vyšetrení, pretože sa vykonáva obvykle ako druhé ošetrenie ev. konzultácia s pacientom s opakovaným poučením a odporučením režimových opatrení. Je paradoxom, že na prevenciu dospelej populácie, ktorá svojou prácou vytvára hodnoty a HDP, sa investuje menej, než na prevenciu detí, ktoré sú síce našou budúcnosťou, ale tieto prostriedky nevytvárajú, ale konzumujú. Ak vláda i ostatné organizácie našej spoločnosti majú snahu o neustále zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, sú povinné zabezpečiť preventívnymi opatreniami obyvateľstvu možnosť vykonávať prácu bez vážnejších zdravotných problémov a obmedzení. K tomu by mala slúžiť aj zmena dizajnu prevencie u dospelej populácie a v budúcnosti aj zvýšenie počtu preventívnych prehliadok v rizikových vekových kategóriách 40 – až 60 – ročných, resp. 35 až 65-ročných jedenkrát za rok. Vzhľadom na časovú a logistickú náročnosť preventívnych prehliadok je potrebné zvýšiť hodnotenie preventívnej prehliadky u VLD tak, ako je uvedené vyššie.

Navrhujem osloviť MZ, poisťovne, odbornú i laickú verejnosť a požiadať ich o podporu týchto požiadaviek, ktoré by viedli k skvalitneniu zdravotnej starostlivosti o pacientov a k zlepšeniu finančného ohodnotenia a profesionálneho rastu VLD. Len spokojný lekár môže vykonávať svoju prácu kvalitne, efektívne a k prospechu svojich pacientov. Vytvorením lepších podmienok v prevencii u VLD ich môžeme motivovať k aktívnemu prístupu a komplexnej preventívnej starostlivosti. Kvalitnou prevenciou, následnou diagnostikou a edukáciou pacientov sa podarí znížiť počet kardiovaskulárnych, onkologických ochorení a diabetu, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtnosti na Slovensku.