Vigilantibus iura scripta sunt (bdelým patrí právo)
Ústava Slovenskej republiky je základným zákonom štátu, ktorému sú podriadené všetky ostatné zákony. V článku 19 ods. 1 zaručuje každému právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, povesti a ochranu dobrého mena. Občiansky zákonník v § 11 priznáva fyzickým osobám právo na ochranu osobnosti a podľa § 19b ods. 2 a 3 chráni názov a dobrú povesť právnickej osoby. V spoločenských vzťahoch však dochádza k mnohým zásahom do týchto práv. Preto je v záujme každého občana vedieť, akými právnymi prostriedkami sa môže domáhať zodpovedajúcej ochrany pred ohováraním a ako môže ochrániť svoje dobré meno a povesť.
Článok uverejnený na webovej stránke Primárny kontakt dňa 18.9.2014 upozornil na súčasnú znepokojivú situáciu na internete. Konštatovalo sa v ňom, že na webe sa objavuje mnoho urážok a agresívnych útokov proti lekárom aj sestrám a autor článku si kládol otázku, ako a či sa zdravotnícki pracovníci majú možnosť brániť. Internet je technický vynález, s ktorým v súčasnosti aj ja spájam časť svojho voľného času, ktorý si ukrojím z pracovných povinností a záväzkom voči mojej rodine a našim školopovinným deťom. Objavujem na ňom nové zaujímavé informácie aj služby a môžem povedať, že internet a ja sa poznáme už niekoľko rokov. Dnes každý lekár potrebuje mať rýchly prístup k informáciám a práve vďaka internetu ich po pár kliknutiach môže získať z pohodlia domova. Je to vlastne virtuálna knižnica s najrozličnejším obsahom. Internet ako vynález ľudstva je jeho obrazom, ktorý si samo namaľovalo. Teda ak je časť ľudí zvrhlá a bez zábran, je taká i tá časť internetu, ktorú okupujú takíto prispievatelia, návštevníci. V súčasnosti na ňom môže publikovať prakticky každý, cenzúra založená na etickom kódexe a ochrana práv osobnosti sem neprenikla, alebo len minimálne.
Ako sa v spomínanom článku konštatuje, lekár je „hodnotený“ verejne, ale „hodnotenie“ vkladá anonymná osoba, čo neumožňuje lekárovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi brániť sa. Lekári však majú prostredníctvom zákona umožnené bdieť nad ochranou svojich práv. Je to pre nás trvalá úloha a je v našom vlastnom záujme, aby sme pri zistení, že naše práva sú porušované ktorýmkoľvek návštevníkom akéhokoľvek portálu prijali výzvu českého lekára MUDr. Jana Vavrečku, PhD. na spoločný postup. Je potrebné sa rozhodne postaviť proti ohováraniu a útokom voči svojej osobe napriek tomu, že sa proti nim dá brániť aj vďaka anonymite pisateľa skutočne ťažko.
Nesmie nám byť ľahostajné, že na internete sa stalo priam módnym hitom kritizovať lekárov a ich prístup k pacientom. Kultúra správania niektorých „pacientov“ hlboko klesla pod prah etiky a slušnosti. Ak má občan právo na takú ochranu zdravia vrátane prevencie, akú mu zaručujú právne predpisy upravujúce zdravotnú starostlivosť, prečo nespravodlivo napádajú lekárov a sestry? Je na nás, aby sme takéto konanie nenechali bez adekvátnej odozvy.
Pozn. red.: autorka je krajskou odborníčkou MZ SR pre všeobecné lekárstvo za Trenčiansky samosprávny kraj