2. česko – slovenský deň na XXXV. výročnej konferencii SSVPL vo Vysokých Tatrách
16. októbra 2014 sa uskutočnil „2. česko – slovenský deň“ – spoločný projekt SVL ČLS JEP a SSVPL. Svoju premiéru mal na svetovej konferencii všeobecných lekárov WONCA World 2013 v Prahe a vyslúžil si uznanie medzinárodného výboru WONCA. Preto sme sa spoločne s českými kolegami rozhodli pokračovať v organizovaní spoločných stretnutí a vymieňať si svoje skúsenosti.
V programe tohto ročníka boli prezentácie tematicky zamerané na organizáciu postgraduálneho vzdelávania a na kompetencie v ambulancii všeobecného lekára.
Po rozdelení Česko-Slovenska sa primárna zdravotná starostlivosť začala rozvíjať rozdielne v každej krajine. Taktiež systém pre – a aj postgraduálneho vzdelávania je v našich krajinách iný. Ako vo svojej prednáške uviedol Doc. MUDr. S. Býma, CSc., predseda SVL ČLS JEP, napriek výraznému zlepšeniu vekového priemeru všeobecných lekárov (VL) pri danom systéme fungovania rezidentských miest v ČR, stále existuje riziko vzniku nedostatku VL najmä v periférnych oblastiach ČR, a preto komunikácia o potrebách vzdelávania s MZ ČR stále pokračuje. Zároveň je potrebné podľa doc. Býmu zjednotiť špecializačné kurikulum a prispôsobiť ho potrebám praxe. Odborná spoločnosť taktiež systematicky pracuje na zrušení preskripčných obmedzení a presadzuje zavedenie len indikačných obmedzení aj pre VL.
Donedávna sme mohli českým kolegom len ticho závidieť rozsah kompetencií v ich ambulanciách či český systém edukácie. Od nového školského roka aj na Slovensku funguje nový systém postgraduálneho vzdelávania – rezidentský program. Konečne sa začala „ omladzovacia kúra“ všeobecných lekárov aj u nás. Najnovšie informácie prezentovala MUDr. M. Palušková, PhD., MBA, hlavná odborníčka MZ SR pre VL.
Ďalšou témou boli kompetencie. Čerstvými novinkami v rámci kompetencií u nás sú delegované odbery a tzv. predoperačné vyšetrenia. Bol im venovaný aj samostatný blok v rámci konferencie, pretože v súčasnosti prebiehajú vzdelávacie semináre týkajúce sa týchto aktuálnych tém v jednotlivých krajských mestách Slovenska. Uvedené témy zaujali aj českých kolegov a intenzívne sa o nich diskutovalo aj v kuolároch.
Čo môže robiť praktik v Čechách? Čím sa môžeme inšpirovať?
MUDr.Herber – Ambulantní monitorování krevního tlaku (AMTK) – ide o objektívny spôsob diagnostiky a monitorovania liečby artériovej hypertenzie. Údaje pri AMTK lepšie korelujú s poškodením cieľových orgánov pri hypertenzii a s celkovým kardiovaskulárnym rizikom. Od januára t.r. môže VL v ČR merať krvný tlak prostredníctvom ambulantného monitoringu. Výkon má svoj kód, počet bodov, hodnotu bodu a je stanovená frekvencia výkonu. Taktiež existuje kód pre dispenzarizáciu pri artériovej hypertenzii.
MUDr. Vojtíšková – Nové kompetence VPL v diagnostice ICH DK – v úsilí zlepšiť kardiovaskulárnu prevenciu vznikla myšlienka venovať pozornosť ICH DK a jej skorej detekcii na úrovni primárnej starostlivosti. Vďaka spolupráci Českej angiologickej spoločnosti ČLS JEP a Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha sa uskutočnili dva projekty, ktorými sa podarilo dokázať, že v ambulancii VPL je možné realizovať skríning ICH DK u rizikovej populácie a do náplne preventívnej prehliadky u ľudí nad 50 rokov s aspoň jedným rizikovým faktorom aterosklerózy, u diabetikov a u všetkých pacientov nad 60 rokov sa pridalo meranie členkových tlakov oscilometrickou metódou a indexu členok – rameno (ABI). Toto vyšetrenie je v ČR hradené zdravotnými poisťovňami.
Doc. MUDr. Seifert, PhD. – Screening kolorektálního karcinomu (KRCa) v ČR – aktuální stav a perspektivy. Od roku 2009 skríning KRCa prešiel niekoľkými zmenami : TOKS sa vykonáva 1x ročne vo vekovej kategórii 50-54 rokov, od 55 rokov 1x za dva roky, zaviedli sa imunochemické testy, do skríningu sú zapojení aj gynekológovia, od 55. roku života pacienta je možnosť zvoliť si primárnu scríningovú kolonoskopiu, boli stanovené kritériá pre centrá skríningovej kolonoskopie. Od tohto roku funguje v ČR systém adresného pozývania na vyšetrenie (tzv. populačný skríning). Taktiež boli podniknuté kroky k štandardizácii imunochemických testov na mieru citlivosti zodpovedajúcu 75 – 100 ng/ml.
MUDr. Karen – Náplň dispenzární prohlídky u pacientu s DM 2. typu a další možnosti vykazování péče u pacientu léčených a dispenzarizovaných v ordinaci VPL v České republice. Z môjho pohľadu to bola ukážka výsledku spolupráce odborných spoločností v prospech pacienta, komplexnej starostlivosti na ambulancii VL a ekonomického prístupu zdravotných poisťovní.
Inšpirujúce boli aj prednášky MUDr. Macháčovej, MUDr. Šimkovej ku každoročnému projektu SSVPL „ Dni zdravého srdca“ , ktorý sa tento rok zameral na skrínig novodiagnostikovanej fibrilácie predsiení u hypertonikov na našich ambulanciách v súvislosti s prevenciou NCMP. Zber dát bude pokračovať až do budúceho roku a výsledky budú prezentované na odbornom podujatí. Informácie odprezentované MUDr. Blahovou a MUDr. Jandzíkovou k problematike skríningu kolorektálenho karcinómu na Slovensku ukázali, že je stále čo zlepšovať a nápad uskutočniť ambulantnú kampaň pre ženy „Priveď svojho chlapa“ na zvýšenie účasti mužov na skríningu bol tiež predmetom medzinárodnej diskusie.
Informácií aj inšpirácií bolo za tie tri hodiny veľa a položili základ pre ďalší ročník. Na tom sme sa zhodli všetci organizátori, atak už organizátori mohli oznámiť, že 3. česko – slovenský deň sa uskutoční sa na jeseň 2015 v Zlíne a hostiteľom bude SVL ČLS JEP.
Pozn. red.: autorka je viceprezidentkou SSVPL