Všeobecní lekári dostanú od nového roka ďalšie nové kompetencie. Ide o ďalší krok v rámci reformy primárnej zdravotnej starostlivosti. Podľa šéfa Inštitútu zdravotnej politiky Ministerstva zdravotníctva SR Ivana Poprockého tak bude môcť byť časom väčšia časť ľahších hypertonikov liečená v ambulanciách všeobecných lekárov.
“V primárnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti absentuje účinný manažment chronických ochorení na jednom mieste a nemocničné zariadenia disponujú nadmerným počtom akútnych lôžok, čo je samozrejme, neefektívne. Prichádza k zbytočnému odčerpávaniu financií z primárnej zdravotnej starostlivosti a verejného zdravotníctva,” povedal Poprocký s tým, že situáciu treba zmeniť.
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov nadväzuje na už spustený rezidentský program. Ten sa usiluje vychovať nových lekárov prvého kontaktu. Všeobecným lekárom tak v tomto roku pribudla možnosť vykonávať predoperačné vyšetrenia. Súčasťou navrhovaných zmien je i koncepcia integrovanej zdravotnej starostlivosti.
Potrebu reformy primárnej zdravotnej starostlivosti ministerstvo zdravotníctva zdôvodňuje nevhodným rozložením poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku je vysoká miera rozdrobenosti najmä všeobecných lekárov a pediatrov. Ďalším problémom je vysoká návštevnosť pacientov v špecializovaných ambulanciách.
“Takýto prístup je predpokladom kvalitnejšieho manažmentu pacienta, zníženia počtu zbytočných odporúčaní pacientov k špecialistom a rýchlejšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Preto práve ambulancia všeobecného lekára má byť základným miestom, kde sa poskytuje najväčšia časť zdravotnej starostlivosti pacientom s chronickými ochoreniami,” zhrnula hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Monika Palušková.