Všeobecným lekárom sa od dnešného dňa posilnili kompetencie pri diagnostike a liečbe artériovej hypertenzie, teda vysokom krvnom tlaku. Hovorí o tom odborné usmernenie pripravené Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR. To im komplexne určuje, ako manažovať jeho diagnostiku a liečbu. V prípade, že pôjde o ľahšieho pacienta, starať sa o neho bude všeobecný lekár. Ťažšie prípady bude konzultovať so špecialistom.
“Pokiaľ pôjde o komplikovaného pacienta s vysokým rizikom, starostlivosť o neho preberá špecialista,” povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Monika Palušková. Odborné usmernenie totiž podľa nej určuje, aké vyšetrenia, v akých intervaloch a za akých podmienok má lekár konať.
“Pre špecialistu to bude výhodné, keď sa bude starať iba o komplikované prípady. V súčasnosti máme viac než trojmesačné čakacie doby,” informoval hlavný odborník MZ SR pre kardiológiu Gabriel Kamenský. Pacient môže byť podľa neho návštevou viacerých špecialistov unavený.
Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) poukázal na efektivitu, ktorú má usmernenie priniesť. Podľa neho ním možno eliminovať duplicitné vyšetrenia, efektívnejšia bude z ekonomického hľadiska aj liečba. “Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od 1. apríla zazmluvnila, respektíve ešte zazmluvní tieto výkony nad rámec kapitácie,” poznamenal.
Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov nadväzuje na už spustený rezidentský program. Ten sa usiluje vychovať nových lekárov prvého kontaktu. Všeobecným lekárom tak v minulom roku pribudla možnosť vykonávať predoperačné vyšetrenia. Čislák podotkol, že od júla 2014 do januára 2015 absolvovali poistenci VšZP v ambulanciách všeobecných lekárov takmer 10.000 predoperačných vyšetrení. “Čo výrazne zvýšilo komfort pacientov a urýchlilo ich prípravu na operačné zákroky,” uviedol.
Zdroj: TASR
Foto: TASR