Každý hospitalizovaný pacient Všeobecnej nemocnice Komárno dostane od dnes, 1. decembra 2014, pri prijatí identifikačný náramok (ID). Jednotný postup identifikácie hospitalizovaného pacienta, vedie k zvýšeniu bezpečnosti pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a k predchádzaniu vzniku omylu pri poskytovaní liečebných, vyšetrovacích metód a ošetrovateľských úkonov. Nemocnica investovala viac ako 2500 eur do 12 000 kusov bielych ID náramkov. Vedenie rozhodlo, že v blízkej budúcnosti budú zakúpené tiež etikety značenia striekačiek s názvami liečiv. Identifikácia pripraveného lieku je jasná na prvý pohľad s farebným kódovaním, čo zvýši bezpečnosť pacientov pri anestézii, zníži možnosť zámeny liečiv pri aplikácii a tým dôjde skvalitneniu starostlivosti pacientov na operačných sálach.
Identifikačné náramky pomôžu nielen pacientom, ale aj personálu celej nemocnice, ktorý sa vďaka nim okamžite dozvie všetko potrebné o pacientovi. „Nový identifikačný systém umožní personálu okamžité zistenie totožnosti pacienta prostredníctvom rýchlej vizuálnej komunikácie, hlavne v situáciách, keď sa nedá spoľahlivo overiť totožnosť pacienta prostredníctvom slovnej identifikácie čím sa zvýši v maximálnej miere bezpečnosť pacienta. Náramok je nositeľom základných informácií o pacientovi. Identifikácia pacientov náramkami je spoľahlivý, praktický a bezpečný spôsob zefektívnenia poskytovania starostlivosti v zdravotníckom zariadení,“ uviedla námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo PhDr. Zlatica Halmová, MPH.
Náramky sú vyrobené z neelastického trojvrstvového polyesteru so špeciálnym povrchom, sú umývateľné, ľahké, pevné, nemajú ostré hrany a používajú sa len jednorazovo. Zdravotnícky pracovník upevňuje náramok na zápästie ruky, pričom dbá na to, aby nespôsoboval opuch alebo priškrtenie končatiny alebo nebol príliš voľný a neskĺzol z ruky. „Používaním týchto identifikačných náramkov sa snažíme zlepšiť bezpečnosť pacienta, predchádzať nežiaducim udalostiam, minimalizovať možné riziká spojené so zámenou pacienta. Máme vypracovanú smernicu „Bezpečná identifikácia pacienta“ v ktorej je zadefinovaný jednotný postup identifikácie hospitalizovaného pacienta v našom zdravotníckom zariadení. Pri identifikácii novorodencov sa postupuje v súlade platného Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o označení novorodencov z 11. septembra 2009, ktoré ustanovuje spôsob označenia novorodenca, aby sa zamedzilo výmene bábätka počas jeho celého pobytu v zdravotníckom zariadení,“ dodala námestníčka s tým, že u nás sa označuje každý novorodenec troma spôsobmi, ktoré sú uvedené v usmernení.
Všeobecná nemocnica Komárno, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia FORLIFE a manažérsky riadi spoločnosť AGEL SK, s viac ako 110-ročnou históriou je jedným z najvýznamnejších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne. Poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 110 tis. obyvateľov spádového územia okresu Komárno. „Odbornú zdravotnú starostlivosť poskytujeme našim pacientom na 11 lôžkových oddelenia, 3 jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), v 23 ambulanciách a 10 oddeleniach spoločných liečebných a vyšetrovacích zložiek,“ povedal riaditeľ nemocnice Mgr. Viktor Dudáš.
„Napriek zvýšeným nákladom je bezpečnosť pacienta prioritou v každom zdravotníckom zariadení. Chceli by sme preto projekt Bezpečnej identifikácie pacienta natrvalo zaviesť do nášho zdravotníckeho zariadenia,“ povedal riaditeľ nemocnice Mgr. Viktor Dudáš.
Zdroj: AGEL SK a.s.
Foto: fotolia.com