Do eHealthu sa pripojili prví poskytovatelia

Doctor in a robe sitting at a table in a hospital office

Elektronické zdravotníctvo začína fungovať v praxi. Do systému sa pripojili prvé tri zariadenia a laboratórium. “eHealth sa spustil. Zhodou okolností sa aj blížia voľby a každá opozičná strana vo svojom programe má, že spustí eHealth, tak dnes si to môžu zmeniť,” uviedol minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) na prezentácii elektronizácie v malackej nemocnici. EHealth mal pôvodne v pilotnej verzii fungovať už v roku 2013, nakoniec sa tak stalo od vlaňajšieho decembra.

“Spustenie eHealthu v Nemocnici Malacky znamená pre jednotlivých lekárov, ambulancie aj laboratórium intenzívnejšiu prácu s informačnými zdrojmi, operatívny presun a odovzdávanie si potrebných údajov. To všetko určite pozitívne pocítia aj pacienti,” povedal Čislák. Do eHealthu sa okrem nej pripojili aj bratislavská Nemocnica sv. Michala, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a laboratórium Medirex, priblížil šéf sekcie informatiky rezortu Rastislav Beliansky.

Fungovanie eHealthu ukázali v Malackách na vyšetrení v odbornej ambulancii. Po novom ošetrujúci lekár vydáva pacientovi elektronickú žiadanku na vyšetrenie krvi, laboratórium ju vyšetrí, rozbor elektronicky zašle lekárovi. S výsledkami sa môže oboznámiť aj pacient cez elektronickú zdravotnú knižku. “Prínos zavedenia elektronického zdravotníctva vidíme najmä pri získavaní potrebných informácií pre lekára v diagnostike a liečbe pacienta,” doplnil riaditeľ zariadenia Peter Kalenčík.

Elektronizácia má priniesť zníženie nákladov na administratívnu činnosť, vylúčenie zbytočných duplicít vo vyšetreniach, ako aj odstránenie vykazovania fiktívnych výkonov. “Bude šetrený pacient aj finančné prostriedky,” hovorí medicínska experta eHealthu Helga Kajanová. EHealth podľa Čisláka výrazne zlepší bezpečnosť, kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

EHeatlh má priniesť elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Pacienti budú mať po novom vlastnú elektronickú zdravotnú knižku. V tej budú ich lekárske správy, výsledky laboratórnych vyšetrení, recepty na lieky, ako aj pacientsky sumár. Pôjde o základné informácie potrebné v prípade záchrany života. Bezpečnosť má zabezpečiť oddelenie klinických a identifikačných údajov pacienta. Vstupnou bránou do služieb bude Národný portál zdravia.

Zdroj: TASR

Foto: fotolia.com, TASR