Slovensko nadobro príde o časť eurofondov

sme

Brusel stále neprepláca Slovensku projekty financované z eurofondov. Je to pre výsledky kontroly, ktorú u nás urobili zástupcovia Európskej komisie.

Počas nej zistili, že sme boli ochotní dotovať obrábací stroj sumou 1,7 milióna eur, hoci na trhu stojí iba 600-tisíc eur. Podobne to bolo pri zaplatení špeciálnej kamery za 250-­tisíc eur, ktorá reálne vyjde asi na 50-­tisíc eur. Tieto a veľa ďalších prípadov sme si mali podľa Bruselu všimnúť pri domácej kontrole používania eurofondov. Spolu nám preto pozastavil vyše 400 miliónov eur.

Kažimír vidí šance

O audite
  • Vlani prišli audítori z Bruselu preveriť, ako kontrolujeme rozdeľovanie eurofondov.
  • Zistili, že náš audit zlyhal.
  • Niektoré projekty podľa Bruselu naši audítori ani riadne nepreverili, pri iných zasa dovolili viacnásobne preplatiť technológie. Výnimkou neboli ani zmanipulované tendre.
  • Teraz čakáme, koľko nás to bude stáť.

V materiáli, ktorý v stredu prerokovala vláda, sa píše, že pre zbabraný audit eurofondov už neuvidíme 166 miliónov eur. No stopnuté eurofondy sú rizikom, že to bude ešte viac. Z korešpondencie medzi Bruselom a Slovenskom, ktorú zverejnil týždenník Trend, vyplýva, že najväčším problémom je operačný program Informatizácia. „Túto situáciu vôbec nepodceňujeme. Kľúčový bude koniec septembra,“ povedal v stredu po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (Smer). Vtedy by mala Európska komisia povedať, či nám eurofondy preplatí a v akej výške. Hoci sa spomína 400 miliónov eur, ktoré nám zatiaľ nechce Brusel preplatiť, je podľa Kažimíra suma stopnutých eurofondov o 70 miliónov eur menšia. Brusel nám už začal preplácať projekty z programu Vzdelávanie.

Minister pripomenul, že eurofondy nám doposiaľ pozastavili už 22-krát. „Je to procedúra, ktorú má právo použiť Európska komisia, ak sa domnieva, že vo fungovaní, v míňaní eurofondov sú nejaké nezrovnalosti,“ vysvetľoval Kažimír. „Dá sa to čítať aj tak, že táto krajina 22-krát pochybila a stále opakuje nedostatky pri čerpaní eurofondov,“ reagoval na to včera odborník na eurofondy Ján Rudolf.

Brusel je kritický

Rizikom je, že nám Brusel časť projektov nepreplatí vôbec a zaťaží to štátny rozpočet. Vlani nás korekcie stáli 75 miliónov eur. Najvyššia bola v operačnom programe Doprava a to v sume 67 miliónov. Celkový objem korekcií v tomto programe presiahne 200 miliónov eur. „Predpokladám, že Brusel pristúpi k plošným korekciám aj teraz,“ hovorí Rudolf.

Podobný záver vyplýva aj z prísneho tónu v liste európskych úradníkov. Vyčítajú nám, že si neoverujeme, či sa predstavitelia firiem podporených z eurofondov v minulosti nedopustili trestného činu. Podľa nich sme podpisovali zmluvy s dotovanými firmami bez toho, aby sme jasne určili, koľko im chceme dať. Pomoc firme sme zvykli odhadom vniesť do zmluvy aj v intervale od 1 do 10 miliónov eur, vyplýva z listu Európskej komisie. Teraz musíme do Bruselu posielať vysvetlenia a opatrenia, ktorými chceme kontrolu eurofondov napraviť. Sami aj máme navrhnúť, o aké peniaze by sme za náš prístup mali prísť. Dnes pozastavené peniaze prepláca štát. Kažimír uznáva, že sa to dá robiť iba určitý čas, potom budeme peniaze z Únie potrebovať.

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7342497/slovensko-nadobro-pride-o-cast-eurofondov.html#ixzz3BEMFFIBw

Autori: Marianna Onuferová, Daniela Krajanová

Zdroj: sme.sk

Foto: sme.sk