Svet sa zbláznil. Ľudia pohodlne sedia 10-tisíc metrov nad morom, vonku je mínu 57 stupňov a oni popíjajú víno a ťukajú do klávesnice. Vážení cestujúci, pozor, sme už predsa v 21. storočí. Avšak…
Face to face komunikácia, porozumenie a vzťahy sú pre nás stále viac vzdialené. Garantujem vám, že ak by sa tu teraz objavil človek spred polstoročia, nevedel by sa pripojiť na internet, ani posielať správy cez Facebook. Naopak, pomerne ľahko by ale zase porozumel mojej neverbálnej komunikácii. Nie ako dnešní ľudia – nerozprávajú sa, a ak sa aj rozprávajú, ľahko sa dostanú do konfliktu.
Keď najlepší priateľ človeka je smartfón
Môže za to úžasný technologický pokrok, v ktorom žijeme. Ten totiž vytláča z našej komunikácie osobný kontakt. Podľa vedcov je zrozumiteľnosť hovorenej správy rozdelená takto – 7 % sú slová, 38 % verbálna a 55 % neverbálna komunikácia. A keď nemáme osobný kontakt, vytráca sa aj neverbálna komunikácia. Slovám síce rozumieme dokonale, ale niekedy je význam ukrytý práve v jemnom odtieni spomínaných 55-tich percentách neverbálnej komunikácie.
Mladí si už, namiesto toho, aby sa porozprávali, posielajú správy cez mobily, tablety či počítače a zdá sa, že tento trend je nezastaviteľný. Mne ale dáva zmysel, aby sme sa virtuálnu komunikáciu snažili regulovať a viesť ľudí k „staromódnemu“ spôsobu výmeny informácií a najmä pocitov. Prečo by sme nemohli mať vo firmách hodinu, deň alebo dovolenku bez mobilov či notebookov, ale, naopak, s osobným kontaktom a komunikáciou?!
Osud si nevyťukáš. Je tvoj a skutočný
Svet sa nezbláznil, iba sa zmenil. Za pár desiatok minút, kým som písal tento text, sme preleteli približne 500 kilometrov smerom k cieľu. Paradoxne, nie k tomu virtuálnemu, ale k tomu skutočnému. Pretože skutočné veci ako biznis, kariéra – jednoducho našu budúcnosť, si v smartfóne vyťukať nedokážem ani v 21. storočí.
Autor: peter Krištofovič
Zdroj: sme.sk
Foto: sme.sk