Aj krátkodobé či viaceré manželstvá redukujú rizikový životný štát a vplývajú na vek dožitia sa.Až o 10 rokov dlhšie žijú ľudia, ktorí vstúpili do manželstva pred svojimi 30. narodeninami. Ukázal to ojedinelý výskum českej demografky, o ktorom dnes zoširoka informujú noviny Mladá fronta Dnes.
Aj krátkodobé či viaceré manželstvá redukujú rizikový životný štát a vplývajú na vek dožitia sa. “Rozvedení ľudia a vdovy a vdovci žijú dlhšie ako tí, ktorí nikdy svadbu nemali,” dodáva Pechholdová a dokladá to opäť číslami.
Stále partnerstvo
Prieskum sledoval aj ľudí žijúcich v stálom partnerstve “na psiu knižku” a ukázal, že z demografického hľadiska žijú oveľa kratšie ako manželia. “Ľuďom, ktorí hovoria, že manželstvo je iba papier, by som odkázala, aby sa vzali, keď o nič nejde… Manželstvo má stále hlboký význam. Ten papier má naopak čoraz vyššiu hodnotu,” citovala Mf Dnes demografku. Varovne v tejto súvislosti vyznievajú grafy Mf Dnes, ktoré ukazujú, že v roku 1961 žilo v Česku vo vekovej skupine 30-39 rokov v manželstve 87 percent mužov a 10 percent bolo slobodných, v roku 1991 ich bolo ženatých 79 percent a v roku 2010 už iba 50 percent a 40 percent slobodných. Zo žien tejto vekovej kategórie žilo v roku 1961 v manželstve 88 percent a šesť percent bolo slobodných, v roku 1991 ich bolo vydatých 83 percent a v roku 2010 už iba 60 percent a slobodných 25,5 percenta. Demografka dodala, že prepojili údaje zo sčítania obyvateľstva od roku 1961 s rodinným stavom v centrálnej evidencii obyvateľstva. Na výskume pracovali od roku 2011 celé dva roky.
Uviedla tiež, že v Litve to skombinovali aj so vzdelaním a zistili, že rozdiely v nádeji na dožitie medzi ľuďmi so základným vzdelaním, ktorí nikdy nevstúpili do manželstva, a vysokoškolákmi žijúcimi v manželstve dosiahli niekedy až 20 rokov.