Nebezpečná zábavka slovenských tínedžerov: Neuveríte, čo robia, aby mali halucinácie!

Two pharmacists in pharmacy consulting

Na Slovensku sa mladí tínedžeri zabávajú novou formou halucinogénnej látky, ktorá je dostupná ako voľnopredajný liek v lekárňach. V určitých dávkach táto látka spôsobuje stavy, ktoré sú porovnateľné s účinkami pervitínu!

Ako povedala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Mgr. Valéria Pernišová, ide o dextrometorfán, teda látku, dostupnú v lekárňach ako súčasť piatich voľnopredajných liekov.

“Na Slovensku máme s liečivom dextrometorfán v súčasnosti registrovaných 5 liekov (Mugotussol, Robitussin Antitussicum, Robitussin Junior, Stopex Junior 15 mg tablety, Stopex na suchý kašeľ). Tieto lieky sú voľnopredajné, používajú sa na liečbu suchého a dráždivého kašľa,” dodala Valéria Pernišová.

Pochvaľujú si ich účinky

Čo je na tom najhoršie, mladí ľudia sa na účinkoch týchto liekov zabávajú a chvália sa vlastnými skúsenosťami aj v dostupných fórach na internete.

“Jeden 24-ročný muž si pochvaľoval účinky liekov na diskusnom fóre: Treba skúsiť. Účinok je asi 6-7 hodín podľa dávky, sú podobné alkoholu (zlá artikulácia, rovnováha, smäd, eufória) + halucinácie, najlepšie je pustiť si dobrú hudbu, ľahnúť, zavrieť oči a užiť si to. Zle mi z toho vôbec nebolo, ani deň po tom, žiadna “opica”.”

Ďalší mladý muž údajne po užití 10 tabliet zažil “stav absolútnej duševnej vyrovnanosti”.

Účinky dextrometorfánu sa dajú porovnať s vážnymi účinkami nelegálnych drog. Pôsobia halucinogénne, človek po ich užití nemá prehľad o čase a priestore, točí sa mu hlava, stráca pojem o realite. Je to veľký hazard s vlastným zdravím!

ŠÚKL rozhoduje o spôsobe výdaja liekov

Valéria Pernišová upozorňuje, že o spôsobe výdaja lieku rozhodujú národné liekové agentúry, teda na Slovensku ŠÚKL.

“Ide o vysoko odborný proces, kde je hlavným kritériom zabezpečenie ochrany zdravia pacientov a minimalizácia rizika pri nesprávnom použití lieku. Zároveň však musíme brať do úvahy aj zabezpečenie dostupnosti liečby pre pacientov, ktorý liek potrebujú,” dodala Valéria Pernišová.

Situáciu neustále monitorujú

Čoskoro by sa mal k tejto situácii vyjadriť aj odborník na liečbu drogových závislostí. ŠÚKL zatiaľ situáciu dôkladne sleduje.

“Situáciu so zneužívaním liekov s obsahom dextrometorfánu štátny ústav monitoruje. Sledujeme hlásenia o nežiaducich reakciách, spotrebe liekov a vyžiadali sme si aj stanovisko od hlavného odborníka pre liečbu drogových závislosti,” povedala Valéria Pernišová.

Čo ak sa potvrdí ohrozenie bezpečnosti pacientov?

Ak sa liek začne vo zvýšenej miere zneužívať na nekalé praktiky, pristúpi ŠÚKL k obmedzeniu výdaja počtu balení na liečebný cyklus.

“V prípade, že sa potvrdí ohrozenie bezpečnosti pacientov v dôsledku vysokého zneužívania lieku, štátny ústav prehodnotí spôsob výdaja lieku. Jednou z možností je napr. obmedzenie výdaja počtu balení na jeden liečebný cyklus, tak ako je to napr. pri liekoch s obsahom pseudoefedrínu. Pri tomto type výdaja potom špeciálne sledujeme, koľko liekov a v ktorej lekárni bolo reálne vydaných,” povedala Valéria Pernišová.

Zdroj: zoznam.sk

Foto: fotolia.com