Zástupkyňa lekárskej organizácie adresovala systému ostré slová. Postavený má byť na hlinených nohách. Lekári môžu dostávať podozrivé faktúry od softvérovej firmy.
Tisíce ambulantných aj lôžkových zdravotníckych zariadení, ich lekárov a sestier tesne pred Vianocami stále nemá elektronické identifikačné karty, čítačky ani PIN kódy. Potrebujú ich, aby mohli zapisovať a čítať údaje pacientov v rámci národného systému eHealth.
Upozorňuje na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska. Potvrdzujú to aj zdroje Živé.sk, podľa ktorých nie sú vybavené ešte ani niektoré žiadosti z prelomu leta a jesene.
Navyše celé dni je vraj infolinka vytrvalo nedostupná a nervózni záujemcovia nemajú komu položiť praktické otázky, dodáva organizácia.
Okrem toho Lekárske odborové združenie vyzýva štát, aby štát posunul zavedenie eHealthu kvôli nepripravenosti lekárov a viac sa zaoberal pripomienkami lekárov, Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva a Slovenskej lekárskej komory. Inak sa podľa neho systém úspešne nepremietne do praxe, informoval server Webnoviny.sk.
Ešte dlho nedorobok?
Prezidentka organizácie Monika Palušková píše, že eZdravie prešlo deformáciami a z pôvodne rozumného a potrebného pomocníka sa stáva „nočná mora, ktorá sa ešte stále dokáže obludne vyvíjať“.
„Systém je naďalej na míle vzdialený od úlohy pomocníka. Zhruba 90 percent sľubovaných funkcionalít v balíku doteraz nie je a som presvedčená, že za súčasných okolností bude ešte dlho fungovať ako nedorobok,“ tvrdí Palušková. Spomína aj technologické a bezpečnostné riziká.
Na druhej strane šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš ešte koncom novembra pre Živé.sk uvádzal, že v oblasti zabezpečenia dát má najmenšie obavy. V rámci technológie sú podľa informácií Živé.sk použité aj zahraničné komplikované riešenia.
Ako to má začať
Pravdou je, že od 1. januára sa majú spustiť len tri moduly eHealthu – eRecept, eVyšetrenie a Národný portál zdravia s Elektronickou zdravotnou knižkou občana.
Živé.sk už skôr písalo, že pôvodný modul pre predpisovanie liekov štát nahrádza iným riešením. Blaškovitš to čiastočne poprel, no zmení sa spôsob posielania dát – najskôr pôjdu do zdravotných poisťovní a potom do eHealthu. Tie si tak museli sprevádzkovať vlastné systémy.
Dôvera mala vlastný systém Bezpečné lieky online už dlhšie, Všeobecná zdravotná poisťovňa dostala modul zadarmo a má si ho upravovať podľa vlastných požiadaviek. Union si dal vytvoriť vlastné riešenie s identickou funkcionalitou.
Mnohí zvažujú koniec
Súčasne Lekárske odborové združenie poukázalo na nedostatočnú pripravenosť lekárov a že tak hrozí spomalenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, uvádzajú Webnoviny.sk.
„Dodnes neboli nemocniční lekári nijak zaškolení na prácu v tomto systéme,“ uviedol predseda Lekárskeho odborového zväzu Peter Visolajský.
Lekári a sestričky majú podľa NCZI využívať rovnaké programy ako doposiaľ. Pribudnúť má len využívanie spomínanej elektronickej karty pri prístupe do systému. V praxi ale lekári nemusia mať softvér, ktorý novinku zvláda alebo by sa dal na ňu aktualizovať. Niektorí lekári navyše reálne ordinujú bez špecializovaného softvéru či dokonca počítača – napriek vyhláške o povinnosti.
Predstaviteľ lekárskych odborov tiež vyzval ministerstvo, aby bralo do úvahy, že starí doktori majú stále silnejšie obavy z vlastnej nedostatočnej pripravenosti a môžu nakoniec ambulancie zatvoriť.
Štát však počíta so scenárom, že sa do eHealthu nepripoja úplne všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, čo priznal ešte v júni.
Faktúra s právnymi následkami
Paluškovej sa nepozdáva ani praktika firmy Medicom Software, ktorá ako jedna z viacerých vyvíja ambulantný softvér. Dostala od nej faktúru na 60 eur za aktiváciu modulu eRecept Všeobecnej zdravotnej poisťovne a do budúcnosti aj ďalších dvoch poisťovní. Mala pritom ešte júnový dátum vystavenia i splatnosti.
Priložený sprievodný list dodával, že keď nedôjde k zaplateniu do konca roka, poplatok bude vyšší. Navyše lekári majú platiť i štvrťročný udržiavací nekonkretizovaný poplatok. Prvý je v cene aktivácie.
Palušková avizuje riešenie listu a faktúry právnou cestou. „Napriek vysokému dátumu upozorňujeme všeobecných lekárov, aby neuhrádzali faktúry za služby, ktoré sú v rozpore s viacerými právnymi normami,“ dodáva.
Autor: Lukáš Kosno
Zdroj: zive.sk