Hry so smrťou

Drunk

Niektoré kombinácie sú zdraviu škodlivé až životu nebezpečné. Takou môže byť aj kombinácia energetického a alkoholického nápoja.

Žiaľ, v poslednom čase takýto vražedný kokteil boduje najmä medzi mladýmiNebezpečenstvo takého miešaného nápoja tkvie v tom, že vďaka zmiešaniu alkoholu a povzbudzujúcim látkam v energetickom drinku sa známky opitosti tak skoro neprejavia, hoci človek opitý je. To zvádza ku klamlivému pocitu, že možno piť ďalej. Takí ľudia majú potom aj oveľa silnejšie sklony k rizikovému správaniu, napríklad šoférujú pod vplyvom alkoholu alebo v depresívnych poalkoholových stavoch páchajú samovraždu. Stávajú sa tak nebezpečnými pre svoje okolie i pre seba samých.

Škála nebezpečenstiev sa tým však nekončí. Podľa odborníkov takáto kombinácia zvyšuje riziko vzniku alkoholizmu. Výskumy preukázali, že jestvuje celý rad mechanizmov, ktoré spájajú časté pitie takýchto nápojov a vznik alkoholizmu. Ďalším veľkým rizikom je infarkt, pričom môže postihnúť aj mladého človeka a pritom nemusí ísť o dlhodobé užívanie takýchto nebezpečných koktejlov.

Z ďalších rizík spomeňme drankorexiu. Ohrozuje najmä mladých a súvisí s poruchami príjmu potravy, ako je napríklad bulímia alebo anorexia. Keďže alkohol je kalorický, mladí ľudia, zvlášť dievčatá, obmedzujú príjem potravy, aby mohli piť alkoholické nápoje a nepribrali. Ide, žiaľ, o veľmi nebezpečný trend najmä medzi mladými ľuďmi. Štatistiky hovoria, že až 30 percent mladých amerických žien vo veku 18 – 24 rokov vynecháva jedlo, aby mohli piť alkohol. Energetické nápoje obvykle obsahujú kofeín a taurín, obsah kofeínu je však niekoľkonásobne vyšší ako v iných kofeínových nápojoch. Výskumy potvrdili, že príliš vysoký príjem kofeínu má vplyv na činnosť srdca, zvýši sa tepová frekvencia, môže nastať búšenie srdca a zvýšiť sa tlak krvi. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť aj k srdcovému záchvatu až smrti.

Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/7272795/hry-so-smrtou.html#ixzz36zxQ8E00

Autor: Miriam Vojteková, sme.sk

Foto: fotolia.com