Ľudia na celom svete si poslednú májovú stredu pripomínajú Svetový deň sklerózy multiplex (SM). Medzinárodná federácia sklerózy multiplex tento deň prvý raz vyhlásila v roku 2009 s cieľom informovať verejnosť o uvedenom závažnom ochorení. Na Slovensku ním trpí vyše 20.000 osôb a vo svete je chorých takmer 2,3 milióna ľudí.
Skleróza multiplex je nevyliečiteľné a postupujúce autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém. Patrí medzi najčastejšie ochorenia centrálneho nervového systému a ako prvý ho v roku 1868 popísal francúzsky neurológ. Pri SM zápal napáda myelínové ochranné vrstvy nervových vlákien a telo ich začne vnímať ako cudziu látku. Nervové vlákna bez myelínu nemôžu prenášať signály a objavia sa prvé nešpecifické príznaky sklerózy multiplex. Choroba sa zvyčajne prejaví u mladých ľudí vo veku 20 až 40 rokov. Štatisticky dvakrát častejšie u žien ako u mužov.
Príčina vzniku ochorenia nie je dodnes známa a prejavy sú veľmi nešpecifické, zo začiatku nenápadné a ťažšie identifikovateľné. “Veľa pacientov príde k lekárovi až po dlhšom čase a majú za sebou veľa pobehaných odborných ambulancií. Prejavy pripisujú prepracovanosti a vyčerpaniu a ani na um im nepríde, že by mohlo ísť o prejavy sklerózy multiplex,” uviedla neurologička Lucia Illešová.
Pacienti s týmto ochorením mávajú poruchy videnia, častý je zápal očného nervu, dvojité videnie, tiky očí, ochrnutie lícneho nervu, problém majú s poruchami citlivosti kože. Pália ich, brnia a mravčia končatiny, cítia slabosť v rukách a nohách. Jedným z možných prejavov je aj neistota pri chôdzi, ďalej sú to závrate, zhoršená reč a prehĺtanie. Prejavy SM sa môžu ukázať aj v urogenitálnom trakte ako problémy s močením, časté chodenie na záchod, nedostatočné vyprázdňovanie či inkontinencia a časté močové infekcie. U mužov sa ochorenie môže zamaskovať za problémy s erekciou. Niektorí pacienti majú problémy so sústredením, občas zabúdajú na inak bežné veci, majú depresie, úzkostné poruchy a neurózy.
Zdroj: TASR
Foto: TASR