Pre diabetikov sú vraj prospešnejšie dve väčšie jedlá denne

poelée de légumes
Odjakživa sa hovorilo o konzumácii 5-6 malých jedál denne, vďaka čomu sa nám zrýchli metabolizmus a schudneme. Teraz však odborníci prichádzajú s novým tvrdením, že účinnejšia je diéta, kedy si doprajeme dve veľké jedlá denne! Výsledky novej štúdie, vykonanej v Českej republike, boli zverejnené v časopise Diabetológia Európskej asociácie pre štúdium diabetu. Výskumu sa zúčastnilo 54 pacientov – 29 mužov a 25 žien. Všetci užívali perorálne lieky na cukrovku a mali 30 až 70 rokov. Autori štúdie ich rozdelili do dvoch skupín po 27, pričom každá skupina bola požiadaná, aby obmedzila kalorický príjem po dobu 12 týždňov. Po skončení jednej diéty, prešli na druhú, ktorá opäť trvala 12 týždňov.Ako prebiehal výskum? Pri oboch diétach prijali účastníci štúdie o 500 kalórií menej, než je odporúčané denné množstvo. Strava bola zložená z 50 až 55 % sacharidov, 20 až 25 % bielkovín a menej ako 30 % tuku. Obe diéty mali rovnaké množstvo kalórií a živín.Jedna skupina konzumovala po dobu 12 týždňov šesť malých jedál denne: raňajky, obed, večeru a tri malé občerstvenia medzi hlavnými jedlami. Druhá skupina sa musela uspokojiť len s dvoma veľkými jedlami: raňajky, ktoré si dopriala vždy medzi 6:00 až 10:00 a obed medzi poludním až 16:00. Potom nasledovalo ďalších 12 týždňov, kedy si skupiny vymenili stravovacie návyky.
Menší počet jedál je lepšíVedci zistili, že pacienti schudli v oboch diétach. Avšak, predsa len bol zaznamenaný menší rozdiel. Keď jedávali dve veľké jedlá denne, stratili väčšiu váhu, v priemere 3,7 kilogramov, zatiaľ čo pri konzumácii šiestich malých jedál to bolo v priemere 2,2. Hladina cukru v krvi klesla v oboch prípadoch, no o niečo viac to bolo opäť pri konzumácii dvoch jedál denne. Neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky.Občasné hladovanie prospievaAutori priznávajú, že ich údaje sú v rozpore so široko držaným názorom, že jesť častejšie je zdravšie. Vedúca autorka tejto štúdie Dr. Hana Kahleová však naznačila, že tieto výsledky silne podporujú pozitívne účinky občasného hladovania.Richard Elliott, výskumný komunikačný pracovník na Diabetes UK hovorí, že je potrebný ďalší výskum pred tým, než ľudia s cukrovkou zmenia svoje stravovacie návyky.

“Čo vieme určite je fakt, že konzumácia zdravej a vyváženej stravy v spojení s pravidelnou fyzickou aktivitou a udržiavaním si zdravej váhy, spoločne s užívaním liekov predpísanými lekárom, je nevyhnutné pre efektívne riadenie diabetu 2. typu,” povedal Richard Elliott.

Čo na to odborník?

Podľa fitness expertky Meliny Jampolisovej ide o zaujímavé zistenie, no úplne sa s ním nestotožňuje. Nie je totiž práve najvhodnejšie, aby ľudia vynechávali večere. Skôr by sme sa mali zamerať na výdatné raňajky a obed, aby posledné jedlo dňa bolo s nízkym obsahom kalórií.

Zdroj: zoznam.sk

Foto: fotolia.com