V bratislavskom Onkologickom ústave sv. Alžbety (OÚSA) pomáhajú pacientom s rakovinou prostaty v boji s ich ochorením špeciálnou metódou. Využívajú brachyterapiu prostaty, teda permanentnú implantáciu rádioaktívnych zŕn. Liečba, ktorú už podstúpilo 500 ľudí, je dostupná pre pacientov z celého Slovenska a plne ju hradia všetky zdravotné poisťovne.
“Samostatná brachyterapia rádioaktívnymi zrnami sa osvedčuje najmä pri raných štádiách choroby. Pri pokročilejších tiež ako účinný doplnok vonkajšieho ožarovania. Namiesto klasického chirurgického zákroku alebo niekoľkotýždňového ožarovania dokáže pacientovi poskytnúť adekvátnu liečbu v priebehu asi tri hodiny trvajúceho zákroku,” vysvetlil primár Oddelenia brachyterapie Kliniky radiačnej onkológie OÚSA Pavol Lukačko.
V súčasnosti sú podľa jeho slov spôsobilí brachyterapiou liečiť okolo sto pacientov ročne. “Slovenskí pacienti tak už nie sú odkázaní na liečbu v zahraničí. Až dve tretiny všetkých, ktorí podstúpili túto liečbu u nás, pochádzajú z regiónov mimo Bratislavy,” doplnil Lukačko.
Mužom, najmä po 40. roku života, odporúča primár vyšetrenia u urológa. Rakovinu prostaty v počiatočnom období, keď je najlepšie liečiteľná, chorý vôbec nemusí postrehnúť. Na Slovensku ročne pribúda cez 1500 novo diagnostikovaných prípadov rakoviny prostaty.
TASR informácie poskytol hovorca OÚSA Peter Kresánek.
Zdroj: TASR
Foto: TASR