Premiér Robert Fico prvýkrát verejne kritizoval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorého Smer ako nestraníka nominoval. Minister v minulosti viackrát tvrdil, že v riadení zdravotníctva má voľnú ruku a môže si aj vyberať ľudí, s ktorými bude pracovať.
Teraz však premiér kroky svojho nominanta kritizuje a Druckera si ide pozvať na rokovanie už na budúci týždeň. “Bude veľmi vážna diskusia ohľadne zdravotníctva. Mám pocit, že Všeobecná zdravotná poisťovňa nám chce zaviesť nejaké zajacoviny,” povedal Fico.
Túto tému začal premiér sám od seba, moderátor sa ho na to nepýtal. Fico povedal, že sa budúci týždeň s ministrom stretne a ”mnohé veci politicky zastavím a tvrdo a razantne zakročím, ako som to urobil v prípade elektrickej energie”.
Požiadali sme o stanovisko ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ nereagovalo.
Minister návrhy neodmietol
Všeobecná zdravotná poisťovňa čelí kritike za to, ako chce šetriť. Má totiž stratu zhruba 200 miliónov eur, ktorú spôsobilo bývalé vedenie. Vypracovala teda ozdravný plán, ktorý však zatiaľ nezverejnila. Súčasťou šetrenia však majú byť aj obmedzenia v zdravotnej starostlivosti. Denník Sme priniesol dva návrhy, ktoré mala Všeobecná predložiť. Jedným z nich je, že pacienti, ktorí majú tetovanie či piercing a dostanú hepatitídu C, si majú jej liečbu platiť sami. To isté navrhuje štátna poisťovňa aj alkoholikom či narkomanom.
Druhý návrh podľa Sme bol, že sa má šetriť aj na preplácaní injekcií na liečbu očí. Injekcie by mali po novom pacienti dostať nie na začiatku ochorenia, ale až vtedy, keď stratia polovicu zrakovej ostrosti.
Oba návrhy musí schváliť ministerstvo zdravotníctva, ktoré je 100-percentným akcionárom štátnej poisťovne. Ministerstvo sa k týmto konkrétnym návrhom jasne nepostavilo. “Minister zdravotníctva Tomáš Drucker oceňuje snahu o efektívne hospodárenie VšZP, avšak zdôrazňuje, že to nesmie mať negatívny dopad na pacientov. Minister bude aj v tomto prípade požadovať dialóg s odbornou obcou, bude veľmi pozorne počúvať názory odborníkov pre danú problematiku a až následne posúdi uvedený návrh,” povedala Denníku N hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorú vedie Druckerov nominant Miroslav Kočan, sa tiež k týmto návrhom konkrétne nevyjadrila. “Poisťovňa kategoricky odmieta informácie o znižovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti v súvislosti s návrhmi, ktoré adresovala Kategorizačnej komisii ministerstva. Zároveň sa VšZP ostro ohradzuje voči medializovaným tvrdeniam, že uvedené návrhy majú za cieľ obmedzenie liečby pre vybrané skupiny pacientov,” napísala hovorkyňa.
Poisťovňa o týchto návrhoch doteraz verejnosť neinformovala, po medializovaní chce zvolať tlačovú konferenciu na pondelok, teda presne týždeň potom, čo bol zverejnený prvý text o ich návrhoch na úspory.
Ozdravný plán nezverejnili
Poisťovňa nezverejnila ani svoj ozdravný plán, ktorý jej schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Obhajuje to tým, že niektoré zmeny a úspory sú podmienené rokovaniami s poskytovateľmi – teda nemocnicami či ambulanciami.
“Vzhľadom na to, že časť opatrení ozdravného plánu je viazaná na predchádzajúce rokovanie s poskytovateľmi, VšZP považuje za korektné rokovať najskôr s ich zástupcami a až potom informovať o ich záveroch,” tvrdí poisťovňa.
Ministerstvo pritom tvrdí, že má úprimný záujem na tom, aby bol ozdravný proces VšZP maximálne transparentný a dôveryhodný. “Ministerstvo preto podporuje zverejnenie ozdravného plánu. Otázka zverejnenia alebo nezverejnenia samotného ozdravného plánu je plne v kompetencii a zodpovednosti manažmentu zdravotnej poisťovne, ministerstvo nemá v tejto veci priamu ‘prikazovaciu’ kompetenciu,” tvrdí poisťovňa.
Autor: Veronika Folentová
Zdroj: dennikn.sk
Foto: dennin.sk