Najčastejšie prídu o zmluvy gynekologické a urologické ambulancie, ako aj ambulancie vnútorného lekárstva. Ide najmä o tie z Bratislavského a Košického kraja, ozrejmil šéf sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Milan Horváth. “Chceme, aby sa sieť ambulancií zefektívnila,” povedal. Nevylúčil, že zmluvy dostanú nové zariadenia v regiónoch, kde chýbajú špecialisti. Tie dotknuté ich mali v ročnom objeme asi tri milióny eur.
Kočan predpokladá, že pacienti z týchto ambulancií sa presunú a nedôjde preto k obmedzeniu zdravotnej starostlivosti. “Budeme ju platiť naďalej inde,” skonštatoval. Odzmluvnené zariadenia však boli podľa šéfky revíznej sekcie Beaty Havelkovej neefektívne. Pre naplnenie limitov si mali napríklad pacientov volať častejšie, prípadne mal lekár rovnaké ordinačné hodiny naraz vo viacerých ambulanciách.
Poistenci, ktorých sa dotknú výpovede zmlúv, dostanú od VšZP písomnú informáciu aj so zoznamom zamluvnených lekárov. Takúto informáciu môže len pre odzmluvnenie gynekológov čakať asi 8000 poistenkýň VšZP. Havelková pripomenula, že dotknutí lekári ostávajú pôsobiť minimálne na jednom pracovisku, ktoré má zmluvu s VšZP.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, je v strate od minuloročného augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Musela preto vypracovať ozdravný plán. Pôvodne sa vlani očakávala strata na úrovni asi 250 miliónov eur. V dôsledku vyššej platby za štátnych poistencov posledné dva mesiace v roku 2016 a lepších nákladov na zdravotnú starostlivosť ju však Kočan odhaduje na 200 až 210 miliónov eur. VšZP ešte v takejto vysokej strate nebola. Doteraz najvyššiu mala v roku 2010, a to vyše 120 miliónov eur.