Princíp bielkovinovej diéty

3-271931c94150a89205fc53e3163cd522285b4ba0

V súčasnej dobe medzi najpoužívanejšie diéty patria tie, ktoré využívajú mechanizmus účinku bielkovinovej ketogénnej diéty (Dukanova diéta, Paleo diéta,  M.Diet a pod.). V čom spočíva vysoká úspešnosť týchto diét pri redukcii hmotnosti a čo to vlastne bielkovinová ketogénna diéta je?

Podstata ketodiéty (bielkovinovej ketogénnej diéty) plynie z jej definície, ktorú postuloval v roku 1973 profesor George Blackburn v práci PROTEIN SPARING MODIFIED FAST (bielkovinovo šetriaci modifikovaný pôst), s vedomím, že do tzv. ketózy sa úplne prirodzene organizmus dostáva počas hladovania. Jeho pracovná otázka, ktorá stála na začiatku jeho výskumu znela: ako urobiť, aby sa organizmus ocitol v pôste (a tým i v ketóze), nevedel o tom a ešte sa mu zakázal vžitý postup, čiže prednostná mobilizácia energetických rezerv zo svaloviny*. A ako to urobiť, aby pri tom nebol hladný. A ide to vôbec?

*Myslené sú tu bielkoviny z pacientovej svalovej hmoty, ktorá je bližším a mobilizovanejším zdrojom energie ako tukové tkanivo.

Čo je dôležité, aby ketodiéta fungovala?

Prísunom dostatočného množstva kvalitných bielkovín, za súčasnej redukcie prísunu sacharidov (bez toho, aby došlo k ohrozeniu centrálneho nervového systému!) sa organizmus dostáva do tzv. ketózy (odtiaľ označenie bielkovinových diét ako “ketogénna“) a v jej rámci redukuje telesnú hmotnosť prevažne na úkor tukového tkaniva, čo je objektivizovateľné meraním na bioimpedančnej váhe. Zvýšený prísun biologicky vysoko hodnotných bielkovín je možný vo forme hyperproteínových prípravkov vybraných produktov bielkovinových diét (napr. M.Diet). Ide o extrakty z mlieka, sóje a vaječného bielka, ktoré sa v organizme metabolizujú na ketónové zlúčeniny – ketolátky (acetón, kyselina acetoctová, betahydroxymaslová). Ketolátky prirodzenou cestou navodzujú pocit zasýtenia (zvyčajne od druhého až tretieho dňa po zahájení 1. fázy ketogénnej diéty). U niektorých pacientov majú dokonca mierne euforizujúci účinok, čo má za následok vzbudenie dobrej nálady počas diétneho programu. Nadbytok bielkovín obsiahnutých v hyperproteínových jedlách má tiež ochranný vplyv na vlastnú svalovú hmotu ako zdroj energie. Bez špeciálne pripravených hyperproteínových jedál ketodiéta nebude fungovať, pretože z normálnej stravy nie je možné vyskladať menu, kde by bolo súčasne obsiahnuté:

  • dostatočne vysoké množstvo kvalitných bielkovín
  • dostatočne malý obsah tukov a sacharidov
  • celkovo veľmi nízka energetická hodnota
  • dobré chuťové vlastnosti

1. Výrazné obmedzenie sacharidov

Sprievodné zníženie prísunu sacharidov (správne koncipovaná bielkovinová diéta nie je bezsacharidová, ale nízkosacharidová) počas diéty (a tým navodené zníženie hladiny inzulínu v krvi) potom vedie k aktivizácii odbúravania zásobného tukového tkaniva*. Pri presne dodržiavanej a správne koncipovanej proteínovej diéte teda dochádza k minimálnemu úbytku svalového tkaniva a redukcia hmotnosti sa deje prednostne na úkor tukového tkaniva. Vzhľadom na skutočnosť, že prípravky kvalitných bielkovinových diét, spolu s povolenými druhmi zeleniny, obsahujú dostatočné množstvo sacharidov potrebných pre normálne fungovanie organizmu (najmä centrálnej nervovej sústavy), je potrebné sa ich ďalšej konzumácii (sacharidov) v akejkoľvek podobe (ovocie, sladké druhy zeleniny, alkohol, atď.) bezpodmienečne vyhnúť (najmä počas prvej a druhej fázy). Správny program ketogénnej diéty je zostavený tak, aby chudnúci organizmus v ketóze dostával z proteínových prípravkov a povolených druhov zeleniny presne to bezpečné minimum sacharidov, ktoré potrebuje, teda cca 50 g denne, a to aj počas najprísnejšie 1. fázy.

*Inzulín má v organizme dvojaký účinok: hypoglykemický (znižuje hladinu glukózy v krvi) a antilipolytický (bráni uvoľňovaniu zásobného tukového tkaniva “do obehu”). V praxi to znamená, že čím vyššia je hladina inzulínu v krvi, tým horšie sa mobilizuje zásobné tukové tkanivo, respektíve tým ľahšie sa prebytočná energia získaná zo stravy ukladá do tuku).

2. Prísun povolených druhov zeleniny, tekutín a minerálov

Vzorový jedálniček bielkovinovej ketogénnej diéty

Vzorový jedálniček bielkovinovej ketogénnej diéty

Povolené druhy zeleniny (konzumácia niektorých druhov je v priebehu ketogénnej proteínovej diéty takmer neobmedzená), podporujú dobrú funkciu čriev (prevencia zápchy) a sú zdrojom minerálov a vitamínov. Všeobecne tiež platí, že počas proteínovej diéty je potrebné veľa piť (v priemere aspoň 1,5 l tekutín denne). Bielkoviny, ktoré pacient dostáva v zvýšenom množstve mierne zaťažujú (nie poškodzujú!) obličky a dostatočný prísun tekutín počas proteínovej diéty je teda úplne zásadnou podmienkou hladkého priebehu. Počas bielkovinovej diéty sa pacient tiež značne odvodňuje a zvýšené močenie so sebou strháva minerály, o ktoré tak jeho organizmus prichádza. Preto je (najmä v priebehu prísnejších fáz) nevyhnutné tieto minerály (plus vitamíny a omega kyseliny) dodávať externe vo forme vhodných a biodisponibilných doplnkov stravy (Draslík, Sodík, Horčík, Vápnik, Multivitamín, Omega).

Recepty pre prípravu jedál počas bielkovinovej diéty nájdete tu:

Povolené nápoje: Čistá voda, minerálna voda (výrazne sa odporúča), voda s citrónom alebo limetkou, nápoje dochutené umelým sladidlom, slabšia káva bez mlieka (možnosť dochutiť umelým sladidlom), čaje (nesladené ani cukrom ani medom, bez prípadných kúskov ovocia) poprípade bylinné čaje, nápoje nesýtené alebo len jemne sýtené a ak už sýtené tak rozhodne iba s umelými sladidlami ako napríklad Coca-cola Zero alebo Light

Povolené jedlá a druhy zeleniny: Artičoky, brokolica, zeler, cuketa, čakanka, zelená fazuľa, fenikel, hríby (ako napríklad ustričné hlivy či šampiňóny), karfiol, pór, uhorka, reďkovka ako aj biela reďkovka, žerucha, zelené šaláty, obilné klíčky, tekvica, špargľa, rukola , baklažán, sója, naklíčené mungo, kapusta ako nakladaná tak aj zelená poprípade špenát.

Zakázané nápoje: Sladené nápoje s vysokým obsahom cukru ako napríklad Pepsi-cola alebo Coca-cola, Sprite, Fanta, Kofola atd., čaje sladené ako cukrom tak aj medom, viedenská káva, káva s cukrom, rôzne druhy džúsov, najmä ovocných. Neodporúča sa tiež konzumácia akýchkoľvek alkoholických nápojov.

Zakázané jedlá a druhy zeleniny: Pečivo, zemiaky, ryža, sladkosti, ovocie a niektoré druhy zeleniny ako napríklad kukurica, hrach, mrkva, paradajka, paprika, červená repa, cibuľa alebo kaleráb. Tiež sú nevhodné jedlá s vysokým obsahom tukov ako napríklad orechy, hranolky, či jedlá dochutené majonézou, alebo väčším množstvom horčice ako aj zavárané alebo zakonzervované jedlá, ktoré často obsahujú veľké množstvo cukru.

3. Indikácie a kontraindikácie bielkovinové diéty

Proteínová ketogénna diéta je vhodným prostriedkom na redukciu telesnej hmotnosti u väčšiny dospelých a zdravých jedincov. Tento spôsob redukcie telesnej hmotnosti  má, ale i svoje indikácie a kontrainikácie, preto musí byť prevádzaný pod dohľadom lekára alebo nutričného terapeuta.

Efektívna a účinná metóda ako schudnúť pod lekárskym dohľadom – nízkokalorická proteínova diéta! (www.mdiet.sk)

Autor: MUDr. Richard Kozár MPH

Zdroj: pravda.sk

Foto: pravda.sk