Či už deti máte, alebo ešte nie, s nárastom technológií prichádza aj dilema, ako budúcu generáciu vychovávať. Otázka znie: Nechávate, alebo nechali by ste svoje deti hrať s iPodom alebo iPadom?
Steve Jobs nie a tu je dôvod prečo.
Pred niekoľkými rokmi v nedeľnej prílohe New York Times sa novinár Nick Bilton spýtal Steva Jobsa: “Vaše deti asi iPad milujú, že?” Jobsova odpoveď bola prekvapujúca: “Nepoužívajú ho. Deťom doma technológie skôr obmedzujeme. ”
Obzvlášť v Silicon Valley je trendom, že IT špecialisti posielajú svoje deti do netechnologických škôl (ako napríklad waldorfská škola v Los Altos), kde nenájdete počítače a výučba je vykonávaná klasickou písanou formou.
Chris Anderson, technologický inžinier, vysvetľuje, prečo tí, ktorí pracujú s technológiami, k nim svoje deti nepúšťajú. “Moje deti ma obviňujú z fašizmu a sťažujú sa, že žiadny z ich kamarátov nemá také podmienky ako oni … To preto, že som videl nebezpečenstvo, ktoré v sebe technológie poskytujú. Stalo sa to mne a nechcem, aby sa to stalo aj mojim deťom. ”
Pokiaľ u svojich detí vzbudíte závislosť na iPhone už v nízkom veku, pripravíte ich tak o možnosť rozvinúť svoju predstavivosť a kreativitu.
Generácia 90. rokov je tou poslednou, ktorá sa ešte hrala vonku v záhrade a nepoužívala smartphony ani notebooky. Učili sa prostredníctvom kníh a “ľudský kontak” nezískavali pomocou googlu a sociálnych sietí.
V dnešnej dobe je to presne opačne. Takže máme sa báť, že naše deti pripravíme o potešenie z nového telefónu, alebo o ich zdravší, nezávislý vývoj? Spoluzakladateľ Apple Steve Jobs mal to najväčšie právo túto situáciu posúdiť. Aj keď Steve už niekoľko rokov nežije (06.10.2011), jeho slová a názory sú stále platné.
Teda nabudúce, ak sa zamyslíte, ako vychovávať svoje deti, ešte raz zvážte, či im skutočne chcete brániť v prirodzenom vývoji a hraniu sa vonku v prírode. Možno vás budú neznášať, ale neskôr sa vám poďakujú.
Zdroj: http://nextshark.com/
Foto: fotolia.com