Najnovšou zbraňou v boji proti podvádzaniu na veľmi dôležitých prijímacích skúškach na vysoké školy v Číne je šesťvrtuľové bezpilotné lietadlo.
Tento zlepšovák lietal v nedeľu nad dvoma skúškovými strediskami v meste Luo-jang v stredočínskej provincii Che-nan, aby spozoroval akékoľvek nezvyčajné signály vysielané do prístrojov prepašovaných študentmi, ktorí absolvujú skúšku. Tá sa koná každý rok, informovala dnes agentúra AP.
V nedeľu, teda v prvý deň skúšky, neboli zaznamenaná nijaké takéto signály, oznámila provincia Che-nan na svojej webovej stránke. Skúšku musia podstúpiť takmer všetci čínski stredoškolskí študenti a ich dosiahnutý výsledok je aj kľúčovým kritériom na to, aký stupeň vysokej školy môžu navštevovať.
Predstaviteľ komisie pre dohľad nad rádiovysielaním a jeho reguláciou v meste Luo-jang uviedol, že dron stál státisíce jüanov (desaťtisíce dolárov) a je veľký ako čerpací stojan na benzínovej stanici.
Skúšku začalo v nedeľu vyše deväť miliónov čínskych študentov. Tlak na študentov je veľký a mnohí strávia celé mesiace bifľovaním. Rodičia cestujú do miest, kde sa testy konajú a počas skúšky svojich detí sa tam ubytujú. Skúška môže trvať dva či tri dni. Tí, ktorí ju neurobia, ju môžu opakovať o rok alebo sa pokúšajú nájsť si slabo platené robotnícke zamestnanie.
Podvádzanie je na skúškach bežné, keďže ide o veľa. Využívajú sa pritom také metódy, ako predaj odpovedí na predpokladané otázky, najímanie náhradných účastníkov skúšky a používanie bezdrôtových, rádiových zariadení na komunikovanie počas testu. Čínske ministerstvo školstva v sobotu 6. júna oznámilo, že od konca mája zatklo 23 ľudí za pokusy zorganizovať podvody. Študenti prichytení pri podvádzaní môžu dostať zákaz zúčastniť sa na skúške až tri roky.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com