Všeobecní lekári urobili od minulého roka tisíce predoperačných vyšetrení. Tie môžu vykonať u pacientov s ľahšími diagnózami od konca júna 2014, zmenu vtedy prinieslo odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva. Chcelo im posilniť kompetencie.Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uhradila do konca februára 9770 vyšetrení. Komplexné predoperačné vyšetrenia vrátane odberov krvi, zhodnotenia laboratórnych a prístrojových vyšetrení uhrádza VšZP nad rámec kapitácie od júla 2014. “Za tento výkon platíme 13 eur,” povedala pre TASR hovorkyňa VšZP Petra Balážová.Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera uhradila od júla 2014 do konca februára 2015 asi 4200 predoperačných vyšetrení. “Ide o výkon, ktorý uhrádzame platbou mimo kapitácie v sume desiatich eur,” informoval TASR hovorca Dôvery Matej Štepianský.Nad rámec kapitácie platí predoperačné vyšetrenia lekárom aj Union zdravotná poisťovňa. Robí tak od začiatku roka 2015. “Za január a február sme uhradili 209 výkonov,” uviedla pre TASR hovorkyňa Judita Smatanová. Platba za tieto vyšetrenia je v sume desiatich eur. “V prípade 12 zvodového EKG vyšetrenia uhradíme 4,18 eura navyše,” dodala.”Predoperačné vyšetrenia výrazne zvýšili komfort pacientov a urýchlili ich prípravu na operačné zákroky,” povedal nedávno minister zdravotníctva Viliam Čislák. Hoci boli spočiatku ohlasy, ako to lekári nebudú vedieť robiť, čísla hovoria iné, konštatoval.
Ministerstvo zdravotníctva posilňuje všeobecným lekárom kompetencie, pretože chce zatraktívniť špecializačný odbor všeobecné lekárstvo pre absolventov lekárskych fakúlt.
Všeobecní lekári sa môžu od prvého apríla 2015 starať aj o ľahších hypertonikov, rezort momentálne pracuje aj na odbornom usmernení, ktoré by určilo hranice v poskytovaní liečby cukrovkárom všeobecnými lekármi a diabetológmi.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com