Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) absolvovala dnes ďalšie kolo rokovaní pre tohtoročný zákonný rast platov zdravotníkov. Asi 60 malým a stredným nemocniciam, ktoré združuje, chýba na ich vykrytie približne 20 miliónov eur. ANS tentoraz okrem zdravotných poisťovní rokovala aj s Ministerstvom financií (MF) SR. Tomu má do tohto piatka (20. 2.) poslať vyčíslené náklady na mzdy ich zamestnancov. ANS potom plánuje iniciovať stretnutie s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.
“Z rokovaní vyplynula potreba výmeny informácií, ktoré umožnia kvantifikáciu týchto vplyvov na hospodárenie nemocníc, dohodli sme si jej podrobnú štruktúru,” napísal v stanovisku pre TASR tlačový odbor MF SR. Podľa ministerstva je zrejmé, že mzdové náklady v nemocniciach sa pre legislatívnu reguláciu nielen zvyšujú, ale i znižujú pre odvodovú odpočítateľnú položku. “Presná kvantifikácia všetkých vplyvov je preto nevyhnutná na rozhodovanie o ďalších krokoch,” dodal odbor.
“Je to marginálne oproti tomu, ako nám narástli náklady na mzdy,” povedal prezident ANS Marián Petko. Tie sa podľa neho mali zvýšiť zhruba o desať percent. Petko zdôraznil, že regionálne nemocnice peniaze potrebujú, väčšina je podľa neho v strate. Na mzdy dávajú nemocnice 60 až 70 percent nákladov, zdôraznil. Ak by MF SR peniaze do systému uvoľnilo, súkromné poisťovne by ich podľa Petka posunuli na platy zamestnancov.
“Asociácii sme tak ako každý rok ponúkli zvýšenie platieb za zdravotnú starostlivosť, ktorú poskytnú našim poistencom v nemocniciach. Výšku zvýšenia nebudeme v tejto chvíli špecifikovať. Časť neho závisí aj od spôsobu výšky a termínu dofinancovania zo strany štátu,” povedal Branislav Cehlárik z Dôvery.
Union ZP v odpovedi pre TASR uviedla, že v roku 2014 skončila v strate a momentálne nemá ekonomické možnosti vykryť zvýšenie mzdových nárokov. “S predstaviteľmi ANS sme sa dohodli na podpise memoranda, predmetom ktorého bude deklarácia, že ak dôjde k dodatočnému zvýšeniu zdrojov zdravotnej poisťovne, posunie ich v prospech poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na účel krytia mzdových nárokov ich zamestnancov,” informovala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.
ANS na 20-miliónový výpadok upozorňuje od októbra 2014. Nemocnice, ktoré združuje, majú okolo 20.000 zamestnancov. V prípade, že k úhrade výpadku nedôjde, o prácu môže prísť až 2000 zamestnancov. Petko nevylúčil ani rušenie niektorých oddelení v nemocniciach či delenie úväzkov sestier.
Zdroj: TASR
Foto: fotolia.com