Onkológovia interpretujú rozdiely vo výskyte rakoviny len opatrne. Naše okresy sú príliš malé a údaje nemusia byť všade hodnoverné.
Nechceme v meste ďalšiu environmentálnu záťaž, niektoré typy rakoviny v okrese už teraz niekoľkonásobne prevyšujú celoslovenský priemer. Tak znel jeden z najpádnejších argumentov obyvateľov Pezinka, ktorý počas niekoľkoročného boja proti druhej veľkej skládke v meste vyťahovali na súdnych pojednávaniach aj protestoch v uliciach.
Vychádzali z údajov z Národného onkologického registra, ktorý prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií. Najaktuálnejšie údaje v ňom sú z roku 2008.
- na rakovinu u nás vlani zomrelo vyše 13-tisíc ľudí;
- na onkologické ochorenia ročne ochorie vyše 30-tisíc ľudí;
- posledné údaje o výskyte rakoviny na Slovensku sú z roku 2008;
- v porovnaní s inými európskymi krajinami máme vysoký najmä výskyt rakoviny hrubého čreva;
- úmrtia na ňu zvyšuje aj nepovinný skríning.
Štúdie, aký vplyv majú environmentálne záťaže či iné lokálne špecifiká na výskyt onkologických ochorení v jednotlivých regiónoch, na Slovensku nie sú.
Časť onkológov tieto súvislosti pripúšťa, iní ich spochybňujú. „Environmentálna záťaž sa podľa môjho názoru trochu preceňuje. Na vznik rakoviny vplýva najmä životný štýl,“ hovorí Pavol Dubinský z Východoslovenského onkologického ústavu.
Komárňanská onkologička Oľga Rosinská naopak za vysokým výskytom rakoviny v okrese vidí aj nadmerné umelé hnojenie v regióne.
Vplyv veku
Denník SME údaje z registra za jednotlivé okresy porovnal. Najviac práce majú podľa nich onkológovia s pacientmi v bratislavskom Starom Meste a najmenej v Námestove.
Kým v Bratislavskom prvom okrese v roku 2008 lekári diagnostikovali až 97,4 prípadu rakoviny na desaťtisíc mužov, v Námestovskom okrese to bolo iba 33,4 prípadu.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7556686/na-rakovinu-vplyva-zivotny-styl-regionu.html#ixzz3MRcLuXz0
Zdroj: sme.sk
Foto: sme.sk